Connect with us

Athletics

AK Upbeat As World U18 Squad Is Selected

NAIROBI, Kenya- Athletics Kenya (AK) has selected a provisional squad of over 40 to take on the world at the IAAF World Under 18 in Nairobi next month.

The team selection followed the conclusion of the two-day Trials in Nairobi on Wednesday as Kenya prepares to host the world from July 12 to 16 at the Moi International Sports Centre, Kasarani.

On the final day of the selection, Mary Moraa, a form three student Mogonga Mixed School in Kisii dazzled by taking the girls’ 200m and 400m titles to earn at ticket for both races at the U18 Worlds.

“I’m happy to be in this position because I had an injury during the national games.

“I was determined to come and fight for a place because I know my potential. I am very happy to have been selected,” the 17-year-old said.

Dominant Kenya

AK CEO Susan Kamau said she was confident Kenya would dominate the event next month as the country hosts the last edition of the biennial track and field showpiece.

“This is raw talent that will do the country proud, those who made to the trials will attest to that fact,” she added.

Kenya won the inaugural edition of the World Under-18 Championships (formerly World Youth Championships) held in Bydgoszcz, Poland in 1999.

In bringing a close to the event open to runners between 16 and 17 world governing body the IAAF set to focus on more regional based competitions in this age category.

Preliminary Team Kenya

Boys
100m: Elijah Matayo, Kevin Nyangondo

200m: Philemon Koniari, Elijah Matayo
400m: Kelvin Sane, David Sanaik
800m: Noah Kiprono, Japeth Kibiwot
1,500m: George Managoi, Dominic Kipkemboi
3000m: Stanley Mburu, Edward Zakayo
110m Hurdles: James Mucheru, Peter Wambua
400m hurdles: Moitalel Mboke, David Saruni
2000m s/c: Leonard Bett, Kelvin Kipyegon
10,000m walk race: Dominic Samson, Joseph Sila
Javelin: Ita Nao, Nicholas Kiprotich
Hammer: Victor Kiplimo, Andrew Rukono
Shot put: Joseph Nyakundi, Reynold Kipkorir
Discus: Joseph Nyanga, Nicholas Kiprotich
Triple Jump: Phillip Mwema, Vincent Kilel
High Jump: Evans Kipchirchir, Micah Kipkirui
Girls
100m: Irine Chepkoech, Beatrice Anyango
200m: Mary Moraa, Beatrice Anyango
400m: Mary Moraa, Sharon Chebet
800m: Lydia Jeruto, Jackline Wamboi
1500m: Rachel Nzangi, Ednah Chepitok
3000m: Immaculate Chepkirui, Beatrice Chebet
100m hurdles: Nusra Rukia, Peninah Kerubo
400m hurdles: Irene Akinyi, Leah Jeruto
Shot put: Peninah Akoth, Sharon Mkite
2000m s/c: Caren Chebet, Mercy Chepkirui
5000m walk race: Lenah Nanjala,Regina Joshua
Javelin: Cynthia Chebet, Dorothy Chepng’etich
Triple Jump: Gloria Mulei, Janet Biwot
Long Jump: Gloria Mulee, Janet Biwott
Hammer: Christabel Abuti, Shantel Precious
Discuss: Harriet Chiluyi, Sharon Mukite

 

More in Athletics